KEY FEATURES OF SAMSUNG GALAXY NOTE 3 NEO
- 5.5-inch Super AMOLED Capacitive Touchscreen
- Wi-Fi Enabled
- Android v4.3 (Jelly Bean) OS
- 8 MP Primary Camera
- Hexa Core (1.7 GHz A15 Dual Core + 1.3 GHz A7 Quad Core) Processor
- 2 MP Secondary Camera
- Expandable Storage Capacity of 64 GB
- Full HD Recording
SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY NOTE 3 NEO
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model ID | Galaxy Note 3 Neo |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.3 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.7 GHz Dual Core + 1.3 GHz Quad Core Hexa Core (A15 + A7) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080, 30 fps |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Other Camera Features | Primary Camera: Auto Focus, Smart Stabilization, High CRI Flash Support, Zero Shutter Lag, Fast Motion Full HD Recording, Camera Mode: Drama Shot, Sound and Shot, Eraser, Best Photo, Best Face, Beauty Face, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Sports
Secondary Camera: BSI Sensor, Smart Stabilization, Full HD Recording @ 30 fps
|
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 77.4x148.4x8.6 mm |
| Weight | 162.5 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 3100 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| User Memory | 11 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 64 GB |
| Memory | 2 GB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSPA |
| Wifi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Navigation Technology | GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (LE) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports AAC+, MP3, Vorbis, AAC, WMA, eAAC+, AMR-NB / WB, FLAC, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MPEG-4, VP8, H.264, WMV8, VC-1, WMV7, H.263, Sorenson Spark, MP43, Full HD |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Compass, Proximity Sensor, Gyroscope, Hall Sensor, Light Sensor |
| Additional Features | S Pen Optimized Features - Air Command: Action Memo, Scrapbook, Screen Write, S Finder, Pen Window, S Note, Multi Window, New Easy Clip, Direct Pen Input, Group Play: Share Music, Share Picture, Share Video, Share Document, Play Games, Story Album, S Translator, Samsung Smart Scroll, Samsung Smart Pause, Air View, Samsung WatchON (Dependent on Market), S Voice Hands-free, S Health, Samsung Adapt Sound, Auto Adjust Touch Sensitivity (Glove Friendly), Samsung Link, Screen Mirroring, Safety Assistance |
| Important Apps | Google Mobile Services: Chrome, Search, Gmail, Google Plus, Play Books, Play Movies, Play Music, Play Store, Hangouts, Voice Search, YouTube, Google Settings, Play Games, Messenger, ChatON, Samsung Apps |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
No comments:
Post a Comment