KEY FEATURES OF IBALL SLIDE 3GQ1035 TABLET (8 GB, 2G, 3G, WI-FI)
- 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core Processor
- Android v4.2 (Jelly Bean) OS
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- Dual SIM (GSM + GSM)
- 10.1-inch HD IPS Display
- Front Camera Support
- 8 MP Primary Camera
SPECIFICATIONS OF IBALL SLIDE 3GQ1035 TABLET (8 GB, 2G, 3G, WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | iBall |
| Model ID | Slide 3GQ1035 |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: WCDMA 2100 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | Light Sensor, G-Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB DDR3 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 10.1 inch Capacitive Touchscreen with 1280 x 800 pixels |
| Other Display Features | HD IPS Display |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 8 megapixels ![]() |
| Flash Support | LED |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 6000 mAh Lithium - Ion |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA; 11 Mbps HSUPA |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Radio | Yes |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Other Connectivity Features | Micro USB OTG Port, Micro HDMI Port, Wireless Display, USB & Bluetooth Tethering, Wi-Fi Hotspot, Bluetooth |
| USB | Yes, Micro USB |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
Video Chat, Aluminium Brushed Back Body![]() Buy iBall Slide 3GQ1035 Tablet from Flipkart.com |


No comments:
Post a Comment