
KEY FEATURES OF SAMSUNG GALAXY TAB 3 T211 TABLET (MIDNIGHT BLACK, 8 GB, WI-FI, 2G, 3G, BLUETOOTH HEADSET)
- 1.3 MP Secondary Camera
- 1.2 GHz Dual Core Processor
- Android v4.1 (Jelly Bean) OS
- Wi-Fi Enabled
- 3 MP Primary Camera
- 7-inch TFT Capacitive Touchscreen
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY TAB 3 T211 TABLET (MIDNIGHT BLACK, 8 GB, WI-FI, 2G, 3G, BLUETOOTH HEADSET)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model ID | Galaxy Tab 3 T211 |
| Color | Midnight Black |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.2 GHz Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 900, 1800; 3G: UMTS 2100 |
| In The Box | Bluetooth Headset, Tablet, Data Cable, Travel Adapter |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Geo-magnetic Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch TFT Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels ,16 M Colors |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 3 megapixels |
| Secondary Camera | 1.3 megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Shot Mode, Framed Photos |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 4000 mAh Lithium - Ion |
| Talk Time | 20 hrs (3G) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| 3G | Yes |
| Other Internet Connectivity Options | Gprs, Edge |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | MPEG4, H.263, DivX, H.264, WMV |
| Audio Formats Supported | WAV, FLAC, MP3, AC-3, apt-X, AAC, AAC+, AMR-WB, WMA, AMR-NB, eAAC+, OGG |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA Support |
| USB | Yes, USB 2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v3, Supported Profiles(SPP, HSP, HID, PAN, A2DP, AVRCP, OPP) |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 188 x 111.1 x 9.9 mm |
| Weight | 304 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Head SAR Value : 0.749 W/Kg, 50 GB Free Dropbox Space, 2 GB Data by Vodafone on Postpaid Connections, ChatON, Google+ Hangouts, Group Chat, Buddy Interaction, Best Hand Grip, Games Hub, Music Hub, Readers Hub, Samsung Apps, 50 GB Free Dropbox Space, 2 GB Data by Vodafone on Postpaid Connections |


No comments:
Post a Comment