KEY FEATURES OF MICROMAX CANVAS DOODLE 3 A102
- HD Recording
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- 5 MP Primary Camera
- 6-inch Touchscreen
- Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS
- Dual SIM (GSM + GSM)
- 0.3 MP Secondary Camera
- 1.3 GHz MT6572 Dual Core Processor
SPECIFICATIONS OF MICROMAX CANVAS DOODLE 3 A102
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| In the Box | Battery, Handset, Headset, Warranty Card, Charger, User Guide, Magnetic Flip Cover, Data Cable |
| Brand | Micromax |
| Model Name | Canvas Doodle 3 ![]() |
| Model ID | A102 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Business Features | Document Viewer, Kingsoft Office |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Blue |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz MT6572, Dual Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Size | 6 Inches |
| Resolution | FWVGA, 854 x 480 Pixels |
| Color | 16 M |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel ![]() |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 1280 x 720 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 2500 mAh |
| Talk Time | 9 hrs (2G) |
| Standby Time | 260 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 1.27 GB for Apps |
| User Memory | 704 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports WAV, OGG, M4A, MP3, AMR, MIDI, WMA, AAC |
| Video Player | Yes, Supports M4V, 3GPP2, MP4, WMV, 3GPP, HD |
| FM | Yes |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | At the Head - 1.26 W/Kg, At the Body - 0.21 W/Kg |
| Call Memory | Yes ![]() |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Light Sensor, Gravity Sensor |
| Additional Features | Micro USB (5-pin), Games |
| Important Apps | M! Live, M! Doodle, BigFlix, Get It, Google Play Store |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |




No comments:
Post a Comment