KEY FEATURES OF KARBONN SMART A92 (WHITE)
- Android v4.2 (Jelly Bean) OS
- Digital Front Camera Support
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- 3.97-inch Capacitive Touchscreen
- 3.2 MP Primary Camera
- 1 GHz Dual Core Processor
- Dual SIM (GSM + GSM)
SPECIFICATIONS OF KARBONN SMART A92 (WHITE)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Karbonn |
| Model Name | Smart |
| Model ID | A92 ![]() |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Outlook Email |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | White |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Size | 3.97 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 3.2 Megapixel ![]() |
| Secondary Camera | Yes |
| Video Recording | Yes |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 1600 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 512 MB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 256 MB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm ![]() |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | G-Sensor |
| Important Apps | In-built Applications, Customizable Widgets and Menu, Google Play Store |


No comments:
Post a Comment