SPECIFICATIONS OF APPLE IPOD SHUFFLE 2GB
Key Features
The 1.24-inch Apple iPod Shuffle, with a memory of 2 GB belongs to the 4th generation of iPods. The Shuffle switch and the Voice over button makes the Shuffle a very interesting gadget.SPECIFICATIONS OF APPLE IPOD SHUFFLE 2 GB
| IN THE BOX | |
|---|---|
| Sales Package | Apple Earphones, iPod shuffle USB Cable, Quick Start Guide |
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Type | iPod |
| Color | Silver |
| Model ID | shuffle 4th Generation |
| MEMORY | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| AUDIO | |
|---|---|
| Audio File Format | AAC, MP3, Protected AAC, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless, AIFF, WAV |
| Audio Playback Time | 15 hrs |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| IO Device | Headphone (3.5 mm), USB |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Width | 31.6 mm |
| Height | 29 mm |
| Depth | 8.7 mm |
| Weight | 12.5 g |

| POWER | |
|---|---|
| Recharge Time | 3 hrs (Full Charge), 2 hrs (80 % of Charge) |
| Recharging Method | USB-based Charging |
| Battery Type | Lithium-ion |
| OTHERS | |
|---|---|
| MP3 Audio | Yes |
| Play Mode | Normal |
| AAC LC Audio | 8 to 320 Kbps |
| Additional Features | Skip-free Playback, Frequency Response: 20 Hz to 20,000 Hz, AAC (8 to 320 Kbps), Protected AAC (from iTunes Store), MP3 (8 to 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX, and AAX), Apple Lossless, AIFF and WAV, Operating Temperature: 32° to 95° F (0° to 35° C), Nonoperating temperature: -4° to 113° F (-20° to 45° C), Relative humidity: 5 % to 95 % Non-condensing, Maximum Operating Altitude: 10,000 feet (3000 m), Brominated Flame Retardant-free, PVC-free, Highly Recyclable Aluminum Enclosure, Voice Over Kit, PC with USB 2.0, Mac System Requirements: Mac Computer with USB 2.0 Port, OS X v10.5.8 or Later, iTunes 10 or Later4, Internet Access is Required, Windows System Requirements: PC with USB 2.0 Port, Windows 7, Windows Vista, or Windows XP Home or Professional (SP3) or Later, iTunes 10 or Later, Internet Access is Required, Sleek, Polished Aluminum Body |
CUSTOMERS WHO VIEWED THIS PLAYER ALSO VIEWED





No comments:
Post a Comment