Key Features
Yet another business phone from the house of Blackberry to woo the world into its seamless, classy countenance with solid performance, the Z30 is a smartphone that will makes its presence felt.
Screen
Smooth and svelte, the Z30 and its 5-inch Super AMOLED touchscreen make sure that you have a scrolling experience that is as smooth as butter. The largest Blackberry touchscreen as yet, the Advanced Display Technology ensures that everything you see on it is crisp, sharp and colourfully, vividly rich.
Browsing the web and reading online content also become so much easier on the large screen, especially with the reader mode that removes all kinds of page clutter with just a touch.
The keyboard on the touchscreen has also been tweaked to give you an effortless typing experience that is both smooth and easy to work with especially if you text a lot. The keyboard is also intuitive enough to personalize next-word suggestions according to your common usages making things that much simpler.
Usability
Always be in touch with the office and be on top of all your reports with MS Office compatibility through the Documents To Go apps which comes with InTact technology that ensures that the formatting does not change when the report you send is opened on another kind of device.
Camera
An 8 megapixel primary camera that supports full HD recoding ensures that not a moment of life passes you buy, lost to time – capture and relive those moments with great clarity. With the secondary camera of 2 megapixels, the phone ensures that the clarity of your video chats is not compromised either.
Blackberry OS
Running the Blackberry v10.2 operating system that is super-intuitive, the phone understands the way you use your phone and the Priority Hub collects content in one place allowing you to see all important messages in one place making it so much easier for you to focus on what is truly important.
Processor
With a 1.7 GHz Qualcomm MSM8960T Pro Dual Core Processor, the Z30 ensures that you flick and swipe your way through your phone with incomparable ease.
Power, Storage and Connectivity
Ample storage space in the form of capacity that can be extended up to 64 GB along with Wi-Fi support ensures that your Z30 has great connectivity and space enough for all your apps. Also, you can connect the phone with a micro HDMI cable or stream content via Miracast onto a large screen – making that career-making presentation in the next board meeting is as easy as a click.
Providing an amazing duration of battery life, the Blackberry Z30 will never ever die on you when you really need it. And with the Balance technology, the phone allows you to create more than one profile to keep the different aspects of your life like family and friends separate without any hassles or mess-ups.
SPECIFICATIONS OF BLACKBERRY Z30 (WHITE)
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | BlackBerry |
| Model ID | Z30 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Pushmail (Microsoft Exchange ActiveSync), Documents To Go, Adobe Reader, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Print To Go, eBook, Spreadsheets |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Hands Free, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | White |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | BlackBerry OS v10.2 |
| Processor | 1.7 GHz Qualcomm MSM8960T Pro, Dual Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Other Display Features | Adjustable Screen Brightness, Zoom In or Zoom Out |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 2 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080 |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Zoom | Digital Zoom - 5x |
| Other Camera Features | Primary Camera: Auto Focus, Back Side Illumination, 5-element F2.2 Lens, Flash Support, Continuous and Touch to Focus, Image Stabilization, Time Shift Mode, Face Detection, Grid Lines, Shooting Modes, HDR, Burst Mode, Scene Mode
Secondary Camera: Fixed Focus, Image and Video Stabilization, Digital Zoom - 3x, 720p HD Video Recording, Image Editor
|
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 72x140.7x9.4 mm |
| Weight | 170 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 2880 mAh |
| Talk Time | 18 hrs (3G) |
| Standby Time | 384 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 64 GB |
| Memory | 2 GB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | BlackBerry Browser |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | USB |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, Autonomous and Simultaneous GPS, User Plane and Control Plane GPS, with BlackBerry Maps |
| Bluetooth | Yes, v4, Supported Profiles (LE) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| DLNA | Yes |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MKA, 3GP2, MOV, MKV, WMV, AMR, M4V, MP4, AVI, WMA, 3GP, M4A, MPEG-4, ASF, F4V, Full HD |
| Sound Enhancement | Dual Integrated Stereo Speakers, Multiple Microphones, BlackBerry Natural Sound Technology, Adjust the Bass and Treble of Calls |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Compass, Ambient Light Sensor, Magnetometer, Gyroscope |
| Additional Features | All-touch Screen with Intuitive Gesture Navigation, On Screen BlackBerry Keyboard, Featuring Contextual Auto-correction, Next-word Prediction, Micro HDMI to Connect HDTV or Projector, Calendar, Clock, Calculator, File Manager, Smart Tags (NFC), Password Protection, Screen Lock, Sleep Mode, BlackBerry Balance Technology, On Screen or LED Indicator, BlackBerry Tag with NFC Technology, BlackBerry Screen Reader, BlackBerry Magnify, Scalable Fonts, Teletypewriter (TTY) Support, Hearing Aids, BlackBerry Priority Hub, BlackBerry Paratek Antenna Technology, Games, InTact Technology, Miracast, Reader Mode, BlackBerry Story Maker, BBM Video with Screen Share, Active Frames, Memos, Voice Notes, Alarm, Rotation Lock, Active Call Screen, BBM Message, Call Hold, Voice Mail, Call Waiting, Call Blocking, Smart Dialling, Priority Calling, Reply Now Feature, Instant Preview Notifications, BlackBerry Enterprise Service 10, BlackBerry Hub, S/MIME-protected Messaging, IBM Notes Email Encryption, BlackBerry Protect, BlackBerry ID, Parental Controls, VPN, Smart Cards, Password Keeper, Picture Share, Media Sharing, Timer, Stopwatch, World Clock, Bedside Mode, Bookmarks, Flight Mode, Spell Check, Voice Input, TV Out Port |
| Important Apps | Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube, Weather, Universal Search, BlackBerry World, BlackBerry Remember, Movie Editor, Face-to-face Video Chat with BBM Video, Android App, BBM Voice Chat, Instant Messaging, Evernote Account, BlackBerry Email Account, CardDAV Account, Music App, Videos App |
No comments:
Post a Comment