KEY FEATURES OF HTC DESIRE T329W X DUAL SIM
- Android Jelly Bean OS
- 5 MP Primary Camera
- Dual SIM (GSM + GSM)
- 4-inch Super LCD Capacitive Touchscreen
- 1 GHz Qualcomm Dual Core Processor
SPECIFICATIONS OF HTC DESIRE T329W X DUAL SIM
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | HTC |
| Model ID | Desire T329W X Dual SIM ![]() |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz, Dual Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | Super LCD |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | F2.0 Camera Lens, BSI Sensor, Image Chip, Continuous Shot |

| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 62.3x118.5x9.3 mm |
| Weight | 114 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1650 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| Memory | 768 MB RAM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| Sound Enhancement | Beats Audio |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | At the Head - 0.977 W/Kg, At the Body - 0.654 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, G-Sensor |
| Additional Features | HTC Music Center, HTC Sync Manager, Integrated Dropbox with Free 25 GB Memory |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 1 year warranty for in the box accessories |





No comments:
Post a Comment