KEY FEATURES OF MICROMAX CANVAS TURBO MINI A200
- 4.69-inch Touchscreen
- HD Recording
- Dual SIM (GSM + GSM)
- 8 MP Primary Camera
- 5 MP Secondary Camera
- 1.3 GHz Quad Core Processor
- Android v4.2 (Jelly Bean) OS
SPECIFICATIONS OF MICROMAX CANVAS TURBO MINI A200
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Micromax |
| Model Name | Canvas Turbo Mini ![]() |
| Model ID | A200 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Quad Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Size | 4.69 Inches |
| Resolution | HD, 1280 x 720 Pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 8 Megapixel ![]() |
| Secondary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Cinemagraph Object Eraser |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 180 hrs (2G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Memory | 1 GB RAM, 4 GB ROM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v4 |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports MP3![]() |
| Video Player | Yes, HD |
| FM | Yes |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor |











No comments:
Post a Comment