Asus Fonepad 7 Tablet (2013) Price : Rs 16999
Key Features
Designed to match your technological standards and elite taste, Asus introduces this stylish white Fonepad 7 Tabletto make your life more interesting killing all the boredom.
Display
This device is built with a 7-inch Full HD display that enhances your viewing experience giving you a real time live feel due to the crystal clear projection.
Powerhouse and OS
The Asus Fonepad 7 is powered by a 1.6 GHz Intel Atom Z2560 Dual Core Processor that speeds up the functioning while the Android 4.2 Jelly Bean makes the interface more user friendly while keeping it fluid and smooth.
Display
This device is built with a 7-inch Full HD display that enhances your viewing experience giving you a real time live feel due to the crystal clear projection.
Powerhouse and OS
The Asus Fonepad 7 is powered by a 1.6 GHz Intel Atom Z2560 Dual Core Processor that speeds up the functioning while the Android 4.2 Jelly Bean makes the interface more user friendly while keeping it fluid and smooth.
Camera
Built with a 5 MP primary camera, this Tab clicks pictures of excellent quality while the 1.2 MP secondary camera is more than ideal for making video calls. While you capture every special moment of your life, this device also lets you video graph on full HD with a Full HD play back.
Dual Front Speakers
Designed to give you an incredibly awesome sound experience, this Tab is built with dual speakers on the front for an excellent stereo feel while you watch videos, listen to music or play games.
Storage
You can now carry with you almost all your favourite multimedia stuff, because this Asus Tab gives you a generous 16 GB of internal storage space and an even more generous 64 GB of expandable storage space with the help of a microSD card.
Connectivity
Stay connected no matter where you are, because this Tab is designed to be carried around wherever you go. With the options of connecting via Wi-Fi and 3G, you can connect to the Internet whether at home or on the go. Among the other connectivity features are the USB OTG, Micro USB and Bluetooth v3 that lets you share data and multimedia with other devices.
Additional Features
Developed to give you an unmatched Tablet experience, this device is designed with a whole lot of features that can keep you glued to it. This Asus Tab comes with Hall, Light and Proximity Sensor along with an e-compass, G-Sensor and a GPS too.
Battery Life
This device bears a lithium polymer battery that is designed to give you an enhanced battery life. You can now use this Tab for longer than you thought you could since it provides 28 hours of talktime on 3G and 840 hours of stand by time on 3G.
SPECIFICATIONS OF ASUS FONEPAD 7 TABLET (2013) (WHITE, VOICE CALLING, 3G, 16 GB)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model ID | ME372CG-1A055A |
| Color | White |
| SIM | Single SIM, GSM |
| SIM Size | Micro SIM |
| Processor | 1.6 GHz Intel Atom Clover Trail Plus Z2560 Dual Core |
| Graphics | SGX544MP2, 400 MHz |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: WCDMA - 2100 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | Hall Sensor, Light Sensor, eCompass, G-Sensor, Proximity Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB LPDDR2 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch 1280 x 800 pixels |
| Other Display Features | LED Backlight, IPS Panel, HD Screen |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 1.2 megapixels |
| Video Recording | Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
| Other Camera Features | Auto Focus, Secondary Camera: 720p Video Recording |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3950 mAh Lithium - Polymer |
| Talk Time | 28 hrs (3G) |
| Standby Time | 840 hrs (3G) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA, HSPA+ |
| Other Internet Connectivity Options | Edge |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | USB OTG Support, 1 x 2-in-1 Audio Jack (Headphone / Mic-in) |
| USB | Yes, Micro USB |
| Bluetooth | v3 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 120 x 196.8 x 10.5 mm |
| Weight | 328 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Asus Webstorage 5 GB for Life Time, Dual Front-facing Speakers with SonicMaster Technology, Games, Battery Back-up: 10 hrs, Non-removable Battery |

No comments:
Post a Comment