Google Nexus 7 C 2013 Tablet (LTE, 2GB RAM, 32GB)
Price : 27399
Key Features
Putting together each component with precision and accuracy to develop one of the world's most brilliant devices, the Nexus 7, you are bound to have the most amazing experience ever with this tablet.
Display
With a broad 7 inch display that projects photos and videos with brilliant sharpness and clarity, this Tab gives you an incredible view and touch experience taking your tablet experience to a whole new level
Powerhouse
Built with a powerful 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro Quad Core, you are bound to experience speed and performance like never before. You can now run multiple apps and play games without any delay in response.
OS
Experience a fast, easy and fun user interface as you play around, work and connect with friends using this Android v4.3 Jelly Bean tablet that ensures unbeatable fluidity and performance while in use.
Camera
Manufactured with a 5MP primary camera and a 1.3MP secondary camera, this Tab gives you the opportunity to click brilliant pictures and video chat with your loved ones anytime. Record videos at their best with the Full HD video recording feature this Tab offers.
Storage
With a generous 32GB of storage space this device offers, you can now carry with you all your favourite music, videos and games to keep you from getting bored.
Connectivity
Stay connected to the internet and no matter where you are with the Wi-Fi and 3G connectivity option this Nexus Tab offers. Built with the USB and Bluetooth connectivity feature, you can transfer data and media with no hassle among other supported devices.
Battery Life
Enjoy watching your favourite videos while you also continue your work no matter where you are without any interruption, because this Nexus Tab ensures a long lasting battery that keeps the device going.
Sensors
Making your display experience a more enhanced one, the Nexus 7 has been integrated with the Ambient Light Sensor to moderate the screen brightness. Among the other sensors included are the Gyroscope, eCompass and G-Sensor.
SPECIFICATIONS OF GOOGLE NEXUS 7 C 2013 TABLET (LTE, 2GB RAM, 32 GB)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Model ID | K009(NEXUS7C ASUS) |
| SIM Size | Micro SIM |
| Processor | 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro 8064 Quad Core |
| Voice Call | No |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100; 4G: LTE |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Sensors | Gyroscope, Ambient Light Sensor, eCompass, G-Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 2 GB DDR3LM |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 32 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch 1920 x 1200 pixels |
| Other Display Features | IPS Panel, LED Backlight, Corning Fit Glass |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels |
| Secondary Camera | 1.2 megapixels |
| Video Recording | Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
| Other Camera Features | Auto Focus, Large f2.4 Aperture |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer |
| Other Business features | eReading |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | Lithium - Polymer |
| Internet Browsing Time | 10 hrs |
| Play Time | 9hrs (Video) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android, Chrome |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| USB | Yes, Micro USB with Slim Port |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 114 x 200 x 8.65 mm |
| Weight | 299 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Miracast Support (Does not support HDCP), Stereo Speakers, Support Wireless Charging, NFC (Android Beam) Supported, Video Conferencing and Face-to-face Chats, Google Apps, Gmail, YouTube, Hangouts, Google Now, Google Play, 3D Graphics, Volume Boost Technology
Cinematic Stereo Surround: Fraunhofer Cingo Mobile Audio Technology for 5.1 Virtual Surround Sound with or without Headphones
|
No comments:
Post a Comment