EXCHANGE YOUR OLD MOBILE/TABLET/LAPTOP WITH IPAD MINI ON FLIPKART.COM. HURRY STOCKS LIMITED.
CLICK HERE.
KEY FEATURES OF HP SLATE 7 TABLET (WI-FI, 8 GB) (SILVER, 8 GB, WI-FI)
- 0.3 MP Secondary Camera
- 1.6 GHz Dual Core ARM Cortex-A9 Processor
- Android v4.1.1 (Jelly Bean) OS
- 3 MP Primary Camera
- 7-inch HFFS LCD Capacitive Touchscreen
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
SPECIFICATIONS OF HP SLATE 7 TABLET (WI-FI, 8 GB) (SILVER, 8 GB, WI-FI)
| GENERAL |
| Brand | HP  |
| Model ID | Slate 7 |
| Color | Silver |
| Processor | 1.6 GHz Dual Core ARM Cortex-A9 |
| Voice Call | No |
| PLATFORM |
| Operating System | Android 4.1.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | 3-axis Accelerometer |
| STORAGE |
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY |
| Display Type | 7 inch HFFS LCD Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | 5 Point Multi-touchscreen |
| CAMERA |
| Primary Camera | 3 megapixels  |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Other Camera Features | Primary Camera: Fixed Focus, Secondary Camera: Fixed Focus |
| BUSINESS FEATURES |
| Mail Features | Email |
| BATTERY |
| Battery Type | 3620 mAh 1-cell Lithium - Ion |
| INTERNET CONNECTIVITY |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA |
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| CONNECTIVITY |
| Other Connectivity Features | 3-pole Headphone Jack |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v2.1, Supported Profiles(EDR) |
| DIMENSIONS |
| Dimensions | 116.1 x 197.1 x 10.7 mm |
| Weight | 372 g |
| ADDITIONAL FEATURES |
| Integrated Audio, Beats Certified for Headphone Channel, Dual Stereo Speakers, HP Software: Beats Audio Settings, HP ePrint App, HP Native Android Print Technology, HP Wallpaper, Built-in Microphone with Echo Cancellation |
No comments:
Post a Comment