KEY FEATURES OF LAVA E-TAB XTRON+ TABLET (SILVER, 8 GB, WI-FI, 3G)
- Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS
- 3700 mAh Battery
- 1.5 GHz Dual Core Cortex-A9 Processor
- HDMI v1.4
- 7-inch Multi-touch Screen with 1024 x 600 Resolution
- 1 GB DDR3 RAM
- 2 MP Primary Camera and 0.3 MP Secondary Camera
SPECIFICATIONS OF LAVA E-TAB XTRON+ TABLET (SILVER, 8 GB, WI-FI, 3G)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lava ![]() |
| Model ID | E-Tab XTRON+ JB7+ |
| Color | Silver |
| Processor | 1.5 GHz Cortex-A9 Dual Core |
| Graphics | Mali 400 Quad Core GPU |
| Voice Call | No |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | Multi-touch ![]() |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3700 mAh |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| HDMI | Yes, HDMI v1.4 |
| Other Connectivity Features | 3G Dongle Support via USB
Dongle List: Airtel Huawei E1731, Reliance 3G ZTE MF190, Tata Photon Plus Huawei EC156
|
| USB | Yes, USB 2.0 ![]() |



No comments:
Post a Comment