KEY FEATURES OF LENOVO IDEA TAB S6000 TABLET (BLACK, 16 GB, 2G, WI-FI, 3G)
- 0.3 MP Secondary Camera
- 5 MP Primary Camera
- 10.1-inch Capacitive Touchscreen
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 64 GB
- Android v4.2 (Jelly Bean) OS
- 1.2 GHz Quad Core Processor
SPECIFICATIONS OF LENOVO IDEA TAB S6000 TABLET (BLACK, 16 GB, 2G, WI-FI, 3G)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model ID | idea Tab S6000-H ![]() |
| Part Number | 59368576 |
| Color | Black |
| SIM | Single SIM |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| Voice Call | No |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | G-Sensor, Accelerometer, Ambient Light Sensor, eCompass (Only for 3G) |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB DDR2 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 10.1 inch HD Capacitive Touchscreen with 1280 x 800 pixels |
| Other Display Features | IPS Display, Wide Viewing Angle, 350 nit, Vivid, Brightness Adjustment Toolbar |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes (30 fps) |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Other Business features | Evernote, Kingsoft Office |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 6300 mAh Lithium - Polymer |
| Internet Browsing Time | 9 hrs (Wi-Fi) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA, HSPA+ |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes ![]() |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Other Connectivity Features | OTG Cable, Micro HDMI, Mini HDMI, 3G Only on SIM Card |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 259 x 180 x 7.62 mm ![]() |
| Weight | 562.4 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Games, Magazine Viewing, Social Media and Chatting, Noise Reduction, GPS Support (Only for 3G), Dual Speakers, Ethernet: RJ45, AccuWeather, Skype, PrintShare, Zinio, ES File Explorer, Sugarsync, Google Play Store |




No comments:
Post a Comment