KEY FEATURES OF HCL ME SYNC 1.0 (U3) TABLET (WHITE, 4 GB, WI-FI, 3G)
- 0.3 MP Secondary Camera
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- 7-inch LCD Capacitive Touchscreen
- Android v4.1 (Jelly Bean) OS
- 2 MP Primary Camera
- 1 GHz ARM Cortex-A9 Processor
- Wi-Fi Enabled
SPECIFICATIONS OF HCL ME SYNC 1.0 (U3) TABLET (WHITE, 4 GB, WI-FI, 3G)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | HCL |
| Model ID | ME Sync 1.0 ![]() |
| Color | White |
| Processor | 1 GHz ARM Cortex-A9 |
| Graphics | Mali-400 |
| Voice Call | No |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 512 MB DDR3 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 4 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch LCD Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 2 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Other Business features | Kingsoft |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3100 mAh Lithium - Polymer |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Opera Mini, Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | 3G on USB Dongle (Supports Major Telecom Operator Dongles)
Dongle Support List: Huwaei: EC156, EC150, EC159, EC1561, EC122, E1731 (E173Bu-1), E1731 (E173Cs-1), E303C, K3772, E173, E169G
ZTE: Voda K3570-Z, Voda K3770-Z, Voda K4505-Z
Alcatel: x230E
|
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 192.8 x 121 x 9.5 mm |
| Weight | 312 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| 11 Major Indian Language Support, 3D Graphics Processing, Hungama, Paytm, BIG Fix, Facebook, Twitter, LinkedIn, Zomato, ES File Explorer, 3D Digital Clock, ME Guide, ME Access, 1 Mobile Store, Games On the Go |

No comments:
Post a Comment