Key Features
Brilliantly crafted putting together raw components with precision, this Lenovo Idea Tab A1000 redefines functional beauty to give you Beauty and the Beast in one package.
7” HD Display
A commanding 7” HD display grabs attention with eye-popping visual clarity and fidelity. The HD resolution screen can give you goose bumps with surreal and vivid colours giving your eyes an experience unlike any other.
USB OTG Support
An extension of the USB 2.0 specification, the USB OTG support enables the tablet to communicate directly with other OTG devices without the need for a PC, bringing ease of use and peace of mind to you.
Dolby Digital Plus
With a host of features including increased channel count and a wider range of data rates, Dolby Digital Plus supports up to 5 full-bandwidth audio channels, bringing audio fidelity that will envelope you in a virtual world indistinguishable from the real one.
Pocket Size Comfort
Built truly to make your life easier, the Lenovo Idea Tab A1000 is a true piece of next generation engineering, unifying an incredible amount of technology into a uniquely small form factor that is designed to fit your pocket subtly for your convenience.
WiFi Connectivity
The tablet’s WiFi connectivity ensures high data transfer speeds and uninterrupted data receipt for a fire and forget experience, whether you are downloading applications or surfing the web.
Front Webcam
The front webcam on the tablet enables fluid video chatting with your friends.
Long Battery Life
The Lenovo Idea Tab A1000, can last incredible periods of time on standby, while being able to endure whatever you can throw at it and still efficiently handle the loads without sacrificing its battery life.
Review by John V from PHONEARENA
SPECIFICATIONS OF LENOVO IDEA TAB A1000 TABLET (BLACK, 4 GB, 2G, WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model ID | 60028 ![]() |
| Color | Black |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.2 GHz MTK8317 Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 900, 1800 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | G-Sensor, Accelerometer |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB DDR2 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 4 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | IPS Display, 178 Deg Wide Viewing Angle, 72 % Color Jamut, 5 Point Multi-touch |
| CAMERA | |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3 megapixels ![]() |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3500 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 336 hrs |
| Internet Browsing Time | 8 hrs |
| Play Time | 6 hrs (Video Player) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | No |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | H.264, MPEG4 |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | Micro USB OTG Port |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v3 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 199 x 121 x 10.7 mm |
| Weight | 340 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Dual Front Facing Speaker, Bluetooth Support, Twitter, Facebook, Reading Books and Magazines, Skype, Dolby Digital Plus Stereo Sound, Swap Videos and Photos Directly with Camera, Google, Digital Microphone |

No comments:
Post a Comment