SPECIFICATIONS OF LENOVO IDEA TAB A3000 TABLET (BLACK, 16 GB, 3G, WI-FI, 2G)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model ID | 60034 |
| Part Number | 59374689 |
| Color | Black |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100 |
| In The Box | Charger, User Manual, Tablet, Data Cable |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android Jelly Bean |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, G-Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB DDR2 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 16 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Other Camera Features | Auto Focus |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3500 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 336 hrs |
| Internet Browsing Time | 8 hrs |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 42 Mbps HSDPA |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | MPEG4, H.264 |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | Micro USB OTG Port |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 194 x 120 x 11 mm ![]() |
| Weight | 350 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Games, Noise Reduction |



No comments:
Post a Comment