KEY FEATURES OF SWIPE MTV SLATE TABLET (8 GB, 2G, WI-FI, 3G)
- Wi-Fi Enabled
- 5 MP Primary Camera
- FM Radio
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS
- 0.3 MP Secondary Camera
- 7.85-inch HD IPS Display
- 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core Processor
SPECIFICATIONS OF SWIPE MTV SLATE TABLET (8 GB, 2G, WI-FI, 3G)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Swipe |
| Model ID | MTV Slate ![]() |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.2 GHz Cortex-A7 Quad Core |
| Graphics | PowerVR SGX544 |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100 |
| In The Box | Tablet, USB Patch Cord, Battery, Charger, Headset, Data Cable, Leather Pouch |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | Gravity Sensor, Accelerometer |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB DDR3 |
| ROM | 8 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD, SDHC, SDXC |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7.85 inch HD IPS Display 1024 x 768 pixels ![]() |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3200 mAh Lithium - Ion |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback ![]() |
| Video Formats Supported | 3GP, MP4 |
| Audio Formats Supported | MIDI, AAC, WMA, MP3, WAV |
| Radio | Yes |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, In-built GPS with Voice Navigation |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | OTG Data Transfer Supportive |
| USB | Yes, Micro USB 2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 200.5 x 135 x 8.4 mm ![]() |
| Weight | 400 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Flash 11, Hardware Decoding Supportive, Dual Concurrent Video, Games, 15 GB Free Cloud Memory |





No comments:
Post a Comment