KEY FEATURES OF MICROMAX FUNBOOK ULTRA HD P580 TABLET (2G, 3G, WI-FI)
- 7.8-inch Touchscreen
- 2 MP Secondary Camera
- 1.2 GHz Quad Core Processor
- Android v4.2.2 (Jelly Bean) OS
- 5 MP Primary Camera
- FM Radio
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
SPECIFICATIONS OF MICROMAX FUNBOOK ULTRA HD P580 TABLET (2G, 3G, WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Micromax |
| Model ID | Funbook Ultra HD P580 ![]() |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Sensors | Accelerometer, Gravity Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| ROM | 8 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7.8 inch 1280 x 720 pixels |
| Other Display Features | IPS Display |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 5 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 2 megapixels |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3600 mAh Lithium - Ion |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 ![]() |
| Radio | Yes |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Bluetooth Support |


No comments:
Post a Comment