Key Features
- 1 GHz MT8317 Dual Core Processor
- Android v4.1 (Jelly Bean) OS
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- 7-inch Capacitive Touchscreen
- 0.3 MP Front Camera
- Wi-Fi Enabled
Tablets come in handy where phones and laptops may be either too inadequate or too cumbersome to use. The power of a netbook in the palm of your hands, a concept not too hard to imagine with the Lenovo A1000L Tablet. This little device is packed with a host of features and hardware configurations that will make you confident of using it for important tasks.
Design
The slim-jim tablet is only 10.7 mm thick and weighs in at a mere 340 g. This makes it highly portable and easy to carry whether it be in the hand or in a bag.
Processing and Power
With the Lenovo Tablet, you are presented with a versatile MT8317 processor chipset. This 1 GHz Dual Core processor is capable of handling almost all your processing requirements. The processor works well with the battery pack to provide a reliable power management and performance curve. The 3500 mAh battery can be sufficient enough to power your powerful device for a long time on a single charge.
Display and Camera
The Tablet comes with an impressive 7 inch capacitive touch screen that can support a resolution of 1024 X 600 p. The TN screen renders images in high quality and pictures taken with the 0.3 MP front camera look good in the screen. The camera is also very well placed for video chats.
Connectivity and Memory
The tablet is capable of establishing a reliable WiFi connection provided you have the compatible 802.11 b/g/n type signal router. The Android browser that comes installed is capable of rapid browsing and renders all the web pages in a neat and concise manner. The Micro USB slot comes with OTG or On The Go USB support as well. The Lenovo A1000L comes with a generous 4 GB of internal storage which can be expanded to 32 GB with the help of compatible micro SD cards.
Operating System and RAM
The device is incorporated with the Jelly Bean v4.1 version of Android and is fast and fluid in operation. Couple this with 512 MB of RAM and you have a smooth system that can be used to perform everyday tasks with ease.
Sensors and Sound
Some of the important sensors that are found in the device are, an Accelerometer, and a Vibration Feedback feature. The sound quality from the Lenovo tablet is quite good and this is possible because of the better designed speakers that are placed strategically on the device.
Lenovo A1000L Tablet Review by Phonearena.
SPECIFICATIONS OF LENOVO A1000L TABLET (WI-FI, 8 GB) (BLACK, 8 GB, WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Model ID | A1000L ![]() |
| Color | Black |
| Processor | 1 GHz Dual Core MT8317 |
| Voice Call | No |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Sensors | Accelerometer, Vibration Feedback |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 512 MB LPDDR2 |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 8 GB (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 1024 x 600 pixels |
| Other Display Features | TN Screen |
| CAMERA | |
|---|---|
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3500 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 400 hrs |
| Internet Browsing Time | 8 hrs (Wi-Fi) |
| Play Time | 6 hrs (Video) |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | No |
| Pre-Installed Browser | Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | Micro USB with OTG Support |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 199 x 121 x 10.7 mm |
| Weight | 345 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Video Chat, Front Facing Speaker, Google Preloaded Apps and ES File Explorer |

No comments:
Post a Comment