KEY FEATURES OF MICROMAX CANVAS TAB P650E TABLET (SILVER, 1.9 GB (MASS MEMORY), 492 MB (APPS), WI-FI)
- Wi-Fi Enabled
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- Android v4.0.4 (Ice Cream Sandwich) OS
- 2 MP Primary Camera
- 0.3 MP Secondary Camera
- 7-inch Capacitive Touchscreen
- 1 GHz Qualcomm MSM8625 Dual Core Processor
SPECIFICATIONS OF MICROMAX CANVAS TAB P650E TABLET (SILVER, 1.9 GB (MASS MEMORY), 492 MB (APPS), WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Micromax |
| Model ID | P650E ![]() |
| Color | Silver |
| Processor | 1 GHz Qualcomm MSM8625 Dual Core |
| Graphics | Adreno 205, 32.768 KHz |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | CDMA / EVDO: 800, 1900 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Sensors | G-Sensor |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 512 MB DDR |
| ROM | 4 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Internal Storage | 1.9 GB (Mass Memory), 492 MB (Apps) (Available user memory of the device may be lower than the stated memory due to default pre-installed apps and device OS) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen ,16.7 M Colors |
| Other Display Features | Internal Screen Type, TN, LED Backlight Keypad, Pinch Zoom, Wide Screen Video |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 2 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes at 640 x 480 |
| Other Camera Features | Fixed Focus, Zoom Level - 4, Brightness Level - 5 |
| BUSINESS FEATURES | |
|---|---|
| Mail Features | |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 3000 mAh Lithium - Polymer |
| Talk Time | 11 hrs |
| Standby Time | 220 hrs |
| Internet Browsing Time | 6.5 hrs |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| Pre-Installed Browser | Opera Mini, WAP 2.0, Android |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | MP4, 3GP, AVI |
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, AMR, WAV |
| Radio | Yes |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, Standalone, A-GPS |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | 2-pin Charger Type, Wi-Fi Hotspot, EVDO: 3.1 Mbps (Uplink), 1.8 Mbps (Uplink) |
| USB | Yes, Micro USB 2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v3, Supported Profiles(HFP, AVRCP, A2DP, FTP, HID, OPP, PBAP, DUN) |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 194 x 123.3 x 9.8 mm ![]() |
| Weight | 325.2 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Google, PIFA Antenna Type, OGG Ringtone, FM Recording, Melody Composer, Caller Group, One Touch Music Keys, English and Hindi Language Support, Predictive Text, EMS and MMS Enabled, M! Live, Spuul, FOTA, Supports Proxy Disabled, Streaming Support, Calendar, Gmail, Setting, WSP Stack, W- Stack, World Clock, Alarm, Multiple Alarm, Calculator, eBook, Bookmarks, PC Suite and Tethering, Mobile Tracker, Blacklist and Whitelist, Currency or Unit Convertor, Voice Memo, Health Care, Auto Power On or Off |


No comments:
Post a Comment