KEY FEATURES OF SAMSUNG GALAXY NOTE PRO 12.2 TABLET (WHITE, 3G, 2G, WI-FI)
- Android v4.4 (KitKat) OS
- 12.2-inch TFT LCD Touchscreen
- Expandable Storage Capacity of 32 GB
- 8 MP Front Camera
- 1.9 GHz Quad Core A15 + 1.3 GHz Quad Core A7 Octa Core Processor
- 2 MP Secondary Camera
- Wi-Fi Enabled
SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY NOTE PRO 12.2 TABLET (WHITE, 3G, 2G, WI-FI)
| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model ID | Galaxy Note Pro ![]() |
| Color | White |
| Processor | 1.9 GHz Quad Core A15 + 1.3 GHz Quad Core A7 Octa Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | 2G: GSM 850, 900, 1800, 1900; 3G: UMTS 2100 |
| In The Box | S-pen, Charger, Tablet, Data Cable |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating System | Android 4.4 (KitKat) |
| MEMORY | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| STORAGE | |
|---|---|
| Expandable Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Display Type | 12.2 inch TFT LCD 2560 x 1600 pixels |
| Other Display Features | 4 Million Pixel Display, Pinching Zoom |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | 8 megapixels ![]() |
| Secondary Camera | 2 megapixels |
| Flash Support | LED |
| Video Recording | Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
| Other Camera Features | Secondary Camera: Full HD Recording |
| BATTERY | |
|---|---|
| Battery Type | 9500 mAh |
| INTERNET CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA, HSPA+ |
| Other Internet Connectivity Options | Gprs, Edge |
| Pre-Installed Browser | Android, Chrome |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | H.263, VC-1, MPEG4, WMV7/8, H.264, Sorenson Spark, VP8, MP43 |
| Audio Formats Supported | FLAC, AMR-NB / WB, Vorbis (OGG), MP3, WMA, AAC+, WAV, AAC, eAAC+ |
| NAVIGATION | |
|---|---|
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Direct, Ethernet LAN (10 / 1000 Mbps), USB OTG |
| USB | Yes, USB 3.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4, Supported Profiles(IrLED) |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 295.6 x 204 x 7.95 mm |
| Weight | 753 g |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Enhanced Multi Window, Remote PC, eMeeting, Cisco WebEx, Air Command, Scrapbooker, S Finder, S Note, Direct Pen Input, Action Memo, Screen Write, Pen Window, Sketchbook for Samsung, Multi-tasking, New Magazine UI, S Pen Support, Easy and Intuitive UI, New York Times, Businessweek+, Twitter, S Planner, USB Hub, Dropbox, Oxford Advanced Learner A - Z, Evernote, Bitcasa, Easilydo Pro, Google+, ChatOn (D / L), Android Eco System, Apps, Link, WatchOn, PC Application: Kies Window, Mac, Play Store, KBD + Mouse Function, Digital Campaign Calendar |


No comments:
Post a Comment