KEY FEATURES OF SAMSUNG GALAXY S DUOS 2 S7582
- 5 MP Primary Camera
- 1.2 GHz Dual Core Application Processor
- Expandable Storage Capacity of 64 GB
- Wi-Fi Enabled
- 4-inch TFT Capactive Touchscreen
- 0.3 MP Secondary Camera
- Android v4.2 (Jelly Bean) OS
- Dual SIM (GSM + GSM)
SPECIFICATIONS OF SAMSUNG GALAXY S DUOS 2 S7582
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model Name | Galaxy S Duos 2 ![]() |
| Model ID | Galaxy S Duos 2 S7582 |
| Form | Bar |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.2 GHz, Dual Core |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | TFT |
| Size | 4 Inches |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Color | 16 M |
| CAMERA | |
|---|---|
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel ![]() |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | CMOS, Auto Focus |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Size | 63.1x121.5x10.57 mm ![]() |
| Weight | 118 g |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 1500 mAh |
| Talk Time | 8 hrs (3G) |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, upto 64 GB |
| Memory | 768 MB RAM, 4 GB ROM |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA; HSPA+ |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (PBAP, A2DP, HID, AVRCP, DI, HSP, HFP, OPP, PAN, MAP, SAP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, FLAC, MIDI |
| Video Player | Yes, Supports M4V, MP4, 3G2, WEBM, 3GP, WMV, ASF, FLV, AVI, MKV |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| SAR Value | At the Head - 1.02 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Geo-magnetic |
| Additional Features | Wi-Fi Direct, 10 Indian Languages: Hindi, Bengali, Punjabi, Marathi, Gujarati, Kannada, Malayalam, Telegu, Tamil, Assamese, Toggle Keyboard with a Single Swipe, Multi-tasking, Notification Panel, Flexible Widget |



No comments:
Post a Comment